object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 501 598 423
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w PoznaniuOśrodek Szkolenie Kierowców "PRAWKO" został założony w dniu 12 marca 2003 roku, przez Cezarego DROZDOWSKIEGO.

biuro ul. Karpia

Właściciel a zarazem jedyny pracownik ośrodka wynajmował niewielkie zaplecze infrastrukturalne w postaci placu z biurem przy ul. Karpiej.
Sala wykładowa wynajmowana była w Szkole Podstawowej nr 65 na os. Kosmonautów 111. Szkolenie odbywało się w zakresie jednej kategorii prawo jazdy, kat. B.
Na początku działalności firmy postawiono na najwyższą jakość szkolenia przy zachowaniu niskich cen. Zestawienie wysokiej jakości z niską ceną spowodowało dynamiczny rozwój firmy.

sala wykładowa w szkole

W 2004 roku firma stała się firma rodzinną Cezarego i Lidii Drozdowskich. Otwarto nowe biuro wraz z salą wykładowa na ul. Madalińskiego 2/40. Lokal był do wyłącznej dyspozycji ośrodka co pozwalało na dostosowanie godzin otwarcia do potrzeb klienta. Sala została wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Zwiększono także liczbę pojazdów szkoleniowych oraz rozszerzono działalność o kat. A.
W latach 2005 i 2006 ponownie zwiększyliśmy liczbę pojazdów szkoleniowych.

Prawko Kat.B

W roku 2007 zmieniono lokalizację ośrodka z ul. Madalińskiego na ul. Składową 11. Do dyspozycji ośrodka jest powierzchnia 120m/2 z trzema salami wykładowymi oraz całym zapleczem potrzebnym do prowadzenia profesjonalnie zajęć teoretycznych (sekretariat, szatnia, pokój wykładowców, archiwum, pokój kierownika OSK, kuchnia, WC). Poszerzono także zakres prowadzonych szkoleń o kat. A1, B+E, C, a także o kursy instruktorów nauki jazdy.

Zwiększono liczbę pojazdów szkoleniowych

W roku 2008 wymieniliśmy flotę pojazdów do prowadzenia szkoleń w zakresie kat. B z Fiatów na Renault Clio. Rozszerzyliśmy zakres szkolenia o kat C+E oraz B z automatyczną skrzynią biegów.
  W 2009 roku rozszerzyliśmy działalność o szkolenie w zakresie kat. B1, szkolenia kierowców zawodowych w zakresie kwalifikacji wstępnej, uzupełniającej oraz szkolenia okresowe w zakresie przewozu osób i rzeczy. Wymieniliśmy pojazd szkoleniowy w zakresie kat. C i C+E na nowe IVECO EUROCARGO, oraz w zakresie kat B+E na Citroen JUMPER.

ul. Składowa 11

Do końca roku 2009 przeszkoliliśmy ponad 3000 kandydatów na kierowców.
 Na początku 2010 roku w jednej z sal wykładowych na ul.Składowej 11 została utworzona sala komputerowa z pięcioma stanowiskami połączonymi w sieć z dostępem do Internetu oraz poszerzyliśmy ofertę szkoleń o kat. D prawa jazdy. Ośrodek posiada 18 pojazdów oraz zatrudnia 10 instruktorów.
W maju 2010 roku na bazie OSK PRAWKO powstała firma Travel-Prawko, która oferuje usługi w zakresie przewozu osób autokarami i busami.

Sala komputerowa

W dniu 2 listopada 2010 roku powstał ośrodek w Miłosławiu.
 2011 rok to czas odnawiania taboru. Wymieniliśmy miedzy innymi autokar Neoplan z 1993r. na Mercedesa z 2005 roku. Zwiększyliśmy liczbę stanowisk komputerowych do 10-ciu. Biorąc pod uwagę zmianę przepisów która miała nastąpić przygotowywaliśmy się do reorganizacji OSK w OSK poświadczony.

Sala wykładowa

Zmiana przepisów nastąpiła w styczniu 2013 roku. Zmiana ta wprowadziła miedzy innymi zwiększenie liczby kategorii prawa jazdy, oraz podział OSK na Ośrodki Szkolenia Kierowców bez poświadczenia i z poświadczeniem spełnienia dodatkowych wymagań.
Ośrodki poświadczone musza spełniać dodatkowe wymagania w zakresie infrastruktury (w tym wieku pojazdów wykorzystywanych w szkoleniu). OSK poświadczone musza także posiadać akredytacje co jest jednoznaczne z nadzorem Kuratora Oświaty w zakresie prowadzonych szkoleń.

Sala wykładowa

W 2013 roku kupiliśmy 2,5 ha obiekt w miejscowości Promnice z przeznaczeniem na plac manewrowy oraz Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. Także w 2013 roku został uruchomiony na w.w. obiekcie plac manewrowy. Poszerzyliśmy w tym czasie zakres szkolenia o kat AM i A2.
W kwietniu 2013 roku ośrodek zarówno w Miłoslawiu jak i w Poznaniu uzyskał poświadczenie.
Były to pierwsze poświadczone Ośrodki Szkolenia Kierowców w powiecie wrzesińskim i w powiecie poznańskim. W dalszym ciągu wymienialiśmy flotę pojazdów.

Mercedes Benz Tourismo

Do OSK wprowadzono pierwszy samochód marki Renault Clio IV oraz zastąpiony został SMART i Renault Megane CC Oplem Astra z przeznaczeniem do szkolenia osób niepełnosprawnych i z automatyczną skrzynia biegów.  W 2013 roku w OSK PRAWKO odbyły się pierwsze coroczne warsztaty instruktorów nauki jazdy. Spotkania w formie warsztatów pozwalają na zawarcie znajomości z ludźmi z branży z którymi do tej pory znaliśmy się tylko z widzenia.

Opel Astra

Warsztaty instruktorów pozwoliły na wspólną wymianę doświadczeń i uwag dotyczących zarówno szkolenia jak i całej branży związanej ze szkoleniem kandydatów na kierowców. Pokazały nam, że mimo różnic oraz codziennego konkurowania, mamy bardzo wiele wspólnego i możemy milo spędzić czas dyskutując.

Mercedes Benz A klasa

2014 rok to kolejne zmiany w szkoleniu. Najważniejsza zmiana - możliwość zdawania egzaminu na pojeździe Ośrodka Szkolenia Kierowców.
 Wychodząc naprzeciw w grudniu 2014r. zakupiliśmy nowy pojazd Maki Mercedes Benz A klasa w celu przystosowania go do szkolenia i egzaminów praktycznych w WORD. Zainteresowanie klientów zdawaniem egzaminów pojazdem Ośrodka Szkolenia Kierowców jest z miesiąca na miesiąc coraz bardziej popularne co utrwala nas w przekonaniu, ze jest to krok w dobrym kierunku.

W 2015 roku zwiększyliśmy flotę pojazdów o nowe IVECO EUROCARGO. Przeprowadziliśmy także remont kompleksu biurowo- szkoleniowego przy ul. Składowej 11.

W 2016 roku po 5-ciu latach eksploatacji Autokaru marki Mercedes Benz Tourismo przyszła pora na odświeżenie i wyminę na MAN Lion's Coach z 2012 roku. W tym samym roku zmieniliśmy także pojazd do szkolenia w zakresie kat. B+E. Citroena Jumpera , który służył nam już ładnych kilka lat wymieniliśmy na nowego Peugeota Boxera oraz dokupiliśmy nowy motocykl marki Yamaha MT07.

Rok 2017 to rok wielkich inwestycji w firmie.

    • W maju w Promnicach przy ul. Południowej 68 powstaje nowy plac manewrowy dla wszystkich kategorii prawa jazdy. Teren został wyrównany utwardzony a następnie położono nowa nawierzchnię asfaltową o powierzchni 4500 m/2. Po zakończeniu inwestycji do dyspozycji OSK mamy około 8000 m/2 utwardzonego placu manewrowego. Następnie plac ten został także wyposażony w energooszczędne oświetlenie LED tak aby można było z niego korzystać w okresie jesienno- zimowym.
  • W WORD-zie w Poznaniu ogłoszono przetarg na samochód osobowy przeznaczony do egzaminowania kandydatów na kierowców. W przetargu wyłoniono zwyciesce którym okazała sie KIA RIO.
  • W związku ze zmianą samochodów do egzaminowania kandydatów na kierowców kat. B wymieniliśmy pojazdy z Renault Clio na KIA RIO
  • Wymieniliśmy także samochód do szkolenia i egzaminowania w zakresie kat B – automat oraz dla osób niepełnosprawnych z Opla Astry na Mercedes klas A

Rok 2018 to rok w którym w WORD-zie w Poznaniu w wyniku przetargu wymieniono pojazdy do egzaminowania w zakresie kat C i CE. Podobnie ja w WORD-zie tak u nas również wymieniliśmy pojazdy IVECO EUROCARGO na MAN TGL 12250. Pierwszy z pojazdów z powodu braku dostępności u dilera kupiliśmy bezpośrednio w Monachium w siedzibie firmy MAN w programie MAN TOPUSED, a drugi pojazd został zamówiony bezpośrednio u dilera w Tarnowie Podgórnym

ul. Towarowa 39

Rok 2018 to także rok w którym podjęliśmy decyzję o zakupie lokalu biurowego w Poznaniu przy ul. Towarowej 39. Pomimo pewnych trudności najpierw z dostępnością, a później z finansowaniem udało się dopiąć umowę i w lipcu została ona podpisana. Pozostało tylko czekać do czasu oddania budynku do użytku. Nowy budynek znajdował się niespełna kilkadziesiąt metrów od dotychczasowej siedziby wiec codziennie widzieliśmy postępy prac.

Mercedes klas A - W177

W 2019 kolejna wymiana samochodu. W tym roku wymieniliśmy Mercedes klasy A przeznaczonego do szkolenia i egzaminowania w zakresie kat B – manual na nowego Mercedes klasy A w odnowionej wersji W177.

2020 rok to czas pandemii. Wielkie obawy oraz wielka niewiadoma co nas wszystkich czeka. Pomimo obaw jakie nieustanie nam towarzyszyły staraliśmy żyć pracować i dalej rozwijać i tak:

Początek budowy biura

W czasie pandemii podjęliśmy także decyzje o wybudowaniu lokalu biurowego z zapleczem sanitarnym i socjalnym dla klientów i instruktorów na placu manewrowym w Promnicach przy ul. Południowej 68. Braliśmy pod uwagę kilka opcji aż w końcu wybraliśmy nowoczesny budynek w technologii modułowej który został dla nas wykonany przez firmę WALDI.

Z powodu wielkości i przeznaczenia budynku wiązało się to z uzyskaniem wszystkich pozwoleń oraz ze zrobieniem wszystkich przyłączy takich jak woda, prąd, gaz , kanalizacja. Biorąc pod uwagę czas pandemii wiązało się to z nie lada wyzwaniem , ale do celowo dopięliśmy wszystkich formalności i pod koniec budynek w stanie surowym stał już na posesji.

W październiku odebraliśmy klucze od nowego lokalu w Poznaniu przy ul. Towarowej 39 i od listopada pełna parą zaczęliśmy urządzać się w ww. lokalu. Lokal w stanie surowym bez ścianek działowych pozwolił nam na dowolną aranżację wnętrza. Po 3 miesiącach prac różnych ekip budowlanych w dniu 01.02.2021 roku nastąpiło oficjalne otwarcie.

Rok 2021 to także rok w którym przyszedł czas na dokończenie prac wykończeniowych i oddania do użytku budynku na placu w Promnicach przy ul. Południowej 68. Prace pomimo niewielkiego stopnia zaawansowania zostały przerwane na czas remontu w Poznaniu i w marcu ruszyły pełna para tak aby w dniu 01.06.2021 roku obiekt był oddany do użytku. Od czerwca 2021 roku zaczęło tez działać tam biuro oraz sala wykładowa OSK

FIAT TALENTO

Zakupiliśmy drugi nowy pojazd do szkolenia i egzaminowania w zakresie kat. B+E (FIAT TALENTO). Było to podyktowane tym, że WORD także zakupił podobny samochód i egzaminy odbywały sie losowo wybranymi samochodami . Peugeot Boxer lub Opel Vivaro. FIAT TALENTO to w zasadzie ten sam samochód czyli Renault Trafic pod marką Fiata podobnie jak w WORD-zie pod marką Opla.

W roku tym wymieniliśmy po czterech latach eksploatacji jeden samochód marki KIA RIO na nowy.

Postanowiliśmy zastąpić nasz wysłużony już autobus marki MAN Lion’s Coach z przebiegiem bliskim 1 miliona km autobusem tej samej marki w najnowszej wersji z niewielkim przebiegiem. Autobus został zakupiony od firmy Man Bus &Truck Polska wcześniej był używany jako demonstracyjny więc w zasadzie jak nowy z przebiegiem zaledwie 58 000 km

W 2021 roku zakupiliśmy także samochód marki Mercedes klasy A z automatyczna skrzynią biegów w wersji plug in hybryd tak aby można było szkolić naszych kursantów także przy wykorzystaniu silnika elektrycznego.

Budynek garażowo-gospodarczy

W 2021 roku postanowiliśmy także wybudować budynek garażowo-gospodarczy w postaci małej hali z garażem tak aby można było dokonać niewielkich napraw i tak aby było gdzie parkować motocykle. Podobnie jak budynek biurowo –administracyjny tak i tym razem skorzystaliśmy z oferty firmy WALDI i pod koniec roku budynek stanął na posesji.

Renault Master

W 2022 roku wraz z wycofaniem z eksploatacji w WORD-zie w Poznaniu Peugeota Boxera i zasępienie go Oplem Mowano wymieniliśmy także samochód marki Peugeot Boxer na Renault Master który podobnie jak w przypadku TRAFIK,VIVARO, TALENTO, jest takim samym pojazdem pod inną marką Master w przypadku Renault, Mowano pod marką Opel. W 2022 roku na placu manewrowym zainstalowaliśmy panele fotowoltaiczne co pozwala nam ograniczyć koszty energii elektrycznej a przy okazji zadbać o środowisko naturalne.

Yamaha MT125

Kolejna wymiana sprzętu. Tym razem wymiana motocykla do prowadzenia szkoleń w zakresie kat A1 z Yamaha YBR125 na Yamaha MT125. Zakupiliśmy także elektryczny motorower marki Super Soco oraz nastąpiła wymiana kolejnego pojazdu marki KIA RIO na nowy

W 2022 roku zamówiliśmy także nowy samochód marki MAN TGL 12250 do szkolenia i egzaminowania w zakresie kat C, CE oraz Kwalifikacji. Zamówienie z data odbioru na kwiecień 2024rok.

 

W 2023 roku podobnie jak w WORD-zie wymiana motoroweru Junak 902 na Junak 906. Zakupiliśmy 2 takie pojazdy. Zakupiliśmy także motocykl drugi motocykl Yamaha MT07 do szkolenia w zakresie kat A prawa jazdy. Dokupiliśmy także nowy Samochód do szkolenia i egzaminowania KIA RIO. Dalsze wymiany KIA będą niemożliwe ponieważ rok 2023 jest ostatnim rokiem w którym model ten był produkowany i przynajmniej na ta chwile nie ma następcy.

W sierpniu 2023 roku u dilera w Berlinie zakupiliśmy ciągnik siodłowy marki MAN TGX do prowadzenia szkoleń w zakresie kat C+E oraz kwalifikacji wstępnej oraz wstępnej przyspieszonej. Ciągnik podobnie jak autobus zakupiony w wersji demonstracyjnej ze znikomym przebiegiem a przy tym świetnie wyposażony. W październiku odebraliśmy nowa naczepę marki Wielton i od tego czasu większość szkoleń w zakresie kat C+E prowadzimy z wykorzystaniem ciągnika siodłowego z naczepą.

W 2024 zgodnie z oczekiwaniami naszych klientów zakupiliśmy także przyczepę dwuosiową z tzw. obrotnicą.

MAN TGL12250

W dniu 19.06.2024 roku odebraliśmy nowy już zabudowany samochód marki MAN TGL12250. Samochód który został zamówiony w 2022roku. Pojazd wyposażony miedzy innym w windę samowyładowczą, co pozwoli na kontynuowanie szkoleń związanych z obsługa tego rodzaju urządzeń.