object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 500 118 300
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Poznaniu



Kto może jeździć motocyklem o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania wyjaśnia, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze

motocykl 125cm3

Niech historia Radka posłuży jako przestroga dla kursantów naszej szkoły jazdy z Poznania… Wydarzyło się to w zeszłym roku w powiecie ostrowskim. 33-letni Radek wybrał się ze znajomymi na przejażdżkę motocyklami. W najczarniejszych snach nie przypuszczał, że 11 września 2024 roku będzie najgorszym dniem jego życia…

Otóż pokonując łuk drogi, Radek stracił kontrolę nad motocyklem i wyleciał na przeciwny pas. Z naprzeciwka jechał rozpędzony dostawczak, o który roztrzaskał się motocyklista. Chwilę później Radek leżał na szosie z poważnym urazem głowy, połamanym kręgosłupem oraz uszkodzonymi innymi częściami ciała. Gdy przyleciał śmigłowiec medyczny, lekarz pokręcił głową i rzekł: „Tylko cud może go uratować”.

Okres wiosenny to czas, kiedy wiele osób chciałoby zmienić środek lokomocji na jednoślad, np. rower czy motocykl. Część decyduje się na zrobienie prawa jazdy kategorii A, aby móc cieszyć się wiatrem we włosach, przesiadając się z samochodów na motocykle. Co pokazuje historia z pierwszego akapitu, czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby czyjeś życie zamieniło się w koszmar.

Czy Radek ocalał z wypadku? O tym za chwilę. Najpierw odpowiedzmy sobie na pytania, które zadają kursanci szkoły jazdy „Prawko” z Poznania.

1. Czy mając prawko na kategorię B, można jeździć motocyklem? Szkoła jazdy z Poznania wskazuje, na co zwrócić uwagę w czasie jazdy jednośladem

W Polsce od 24 sierpnia 2014 roku zmieniono przepisy prawne i mając prawo jazdy kategorii B, jak najbardziej można także poruszać się motocyklami o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3.

Na co warto zwrócić uwagę, poruszając się motocyklem o pojemności 125 cm3?

  • Uprawnienia do poruszania się motocyklami o pojemności do 125 cm3 można uzyskać, robiąc kurs oraz zdając egzamin na kategorię A1 lub posiadając prawo jazdy kategorii B przynajmniej od 3 lat.
  • Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że możliwość prowadzenia tych motocykli nie jest jednoznaczna z wpisaniem kategorii A1 do prawa jazdy, dlatego też te uprawnienia są ważne tylko w naszym kraju.
  • Potwierdzeniem możliwości prowadzenia tych motocykli jest wpis w prawie jazdy, a mianowicie data wydania uprawnień w przypadku kategorii B.

Niewątpliwie zmiana przepisów i umożliwienie jazdy tymi motocyklami kierowcom, którzy posiadają kategorię B, pozwoliły spopularyzować tego typu jednoślady. Wiele osób po przejechaniu jednego sezonu robi prawko na kategorię A i przesiada się na większy motocykl.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze jest to bardzo korzystne, gdyż następuje stopniowe zwiększenie pojemności silnika, jego mocy oraz wagi motocykla. Niektóre osoby uważają, że motocykle o pojemności do 125 cm3 są dla nich wystarczające, i nie mają potrzeby zrobienia dodatkowego kursu.

Jest też wielu motocyklistów, którzy po tym jak pojeżdżą kilka miesięcy małym motocyklem, stwierdzają, że to nie jest ich bajka, a następnie przesiadają się z powrotem do samochodów.

2. Jak poprawić bezpieczeństwo w czasie jazdy motocyklem? Szkoła jazdy z Poznania wymienia kluczowe wskazówki

Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z jednośladem, powinna poznać kilka zasad prowadzenia tego pojazdu. Chociaż technika kierowania jednośladem nie różni się znacząco od jazdy samochodem, należy pamiętać o tym, że jednoślad w wielu przypadkach nie wybacza błędów.

O czym warto pamiętać, chcąc poprawić bezpieczeństwo jazdy motocyklem?

  • Motocykl nie ma stref zgniotu, poduszek powietrznych i wielu innych elementów bezpieczeństwa czynnego i biernego.
  • Odpowiedni strój (kask, kurtka, spodnie, buty czy rękawiczki) może w wielu przypadkach uchronić przed poważnymi urazami, a nawet śmiercią, ale pod warunkiem, że prawidłowo dobierze się elementy ubioru zarówno pod względem jakości, jak i rozmiaru (np. za duży kask może być bardziej niebezpieczny niż jego brak).
  • Podobnie jak w samochodzie, także tutaj warto zawsze zapinać pasy bezpieczeństwa, a także w sposób właściwy się ubierać, nawet jeżeli na dworze mamy bardzo wysokie temperatury, rzędu 30—35 stopni.
  • Mokra nawierzchnia, szczególnie w pierwszych minutach padającego deszczu, jest bardzo śliska, więc nietrudno o wywrotkę. Szczególnie niebezpieczne jest poruszanie się po pokrytej farbą nawierzchni (np. pasami czy strzałkami), która jest mokra.
  • Mamy dwa hamulce: przedni i tylny. Przedni hamulec to około 70% skuteczności, a tylny to około 30%. W praktyce oznacza to, że zawsze powinniśmy używać obu jednocześnie, podobnie jak w samochodzie, gdzie jeden pedał uruchamia zarówno przednie, jak i tylne hamulce.
  • Nie powinno się hamować oraz gwałtownie przyspieszać na zakręcie. Hamujemy zawsze, jadąc prosto, a przyspieszamy dopiero przy wyjściu z zakrętu.
  • Gwałtowne odkręcenie manetki gazu może spowodować, że motocykl stanie dęba.
  • Warto wiedzieć, na czym polega przeciwskręt w motocyklu.
  • Należy poznać zasady skrętu manewrowego i szosowego.
  • Powinno się zająć prawidłową pozycję za kierownicą, gdyż pozwala ona na zdecydowanie szybszą reakcję w przypadku wpadnięcia w poślizg, hamowania, przyspieszania itp.
  • Na motocyklu jesteśmy mniej widoczni niż w samochodzie, dlatego też trzeba uważnie obserwować zachowanie innych użytkowników dróg. Szczególnie niebezpieczne są pojazdy wyjeżdżające z dróg poprzecznych lub parkingów oraz pojazdy skręcające np. w osiedla, na parkingi czy inne drogi.
  • Motocykl bardzo szybko nabiera prędkości i potrzebuje — w zależności od niej — kilku, kilkunastu albo kilkudziesięciu metrów do zatrzymania.
  • Dobre opony są koniecznością.
  • Przed zakupem motocykla na rynku wtórnym należy zapewnić sobie pomoc fachowca, ponieważ motocykle po przejściach mogą okazać się szczególnie niebezpieczne (np. z naruszoną ramą). Takie motocykle na pierwszy rzut oka jeżdżą bardzo dobrze, ale po opadach deszczu okazują się śmiertelną pułapką.

3. Jak kierowcy samochodów reagują na motocyklistów? Szkoła jazdy z Poznania podpowiada, co warto wiedzieć, jeżdżąc po polskich drogach

Obecnie wielu kierowców życzliwie patrzy na motocyklistów, np. umożliwia im przemieszczanie się między samochodami. W konsekwencji usprawnia to ruch oraz przepustowość skrzyżowań. Często, szczególnie w godzinach szczytu, jazda motocyklem jest szybsza, a czas na pokonanie danej drogi bardziej przewidywalny. Dlatego sporo osób traktuje motocykl nie tylko jako sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także jako zwykły środek lokomocji.

Pomimo to należy pamiętać, że nie wszyscy kierowcy patrzą na motocyklistów z życzliwością. Niestety wielu z nich nadal nie przyzwyczaiło się do obecności motocyklistów na drodze, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy dopiero rozpoczyna się sezon motocyklowy. Wobec tego należy pamiętać, że jazda motocyklem może być zarówno przyjemna, jak i niebezpieczna...

4. Jak zakończyła się historia motocyklisty? Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, jak uniknąć wypadku na drodze

Powróćmy do historii Radka z pierwszego akapitu. Otóż motocyklista trafił do szpitala w stanie krytycznym, z wątpliwymi szansami na przeżycie. W szpitalu stał się upragniony cud i Radek — po pobycie na intensywnej terapii i przejściu operacji — ocalał. Teraz jest na etapie wybudzania ze śpiączki w celu odbycia rehabilitacji, która ma przywrócić go do normalnego życia. Niech jego historia będzie dla nas przestrogą, gdyż Radek pasjonował się motocyklami od 15 lat, a wystarczyła chwila nieuwagi, aby jego dotychczasowe życie legło w gruzach…

Co mają zrobić osoby, które do tej pory nie miały styczności z jednośladem, a chciałyby poprawić bezpieczeństwo? Otóż mogą wykupić — pomimo braku takiego obowiązku — kilka godzin w szkole jazdy „Prawko” z Poznania, co być może uchroni je oraz innych użytkowników dróg przed zbyt kosztownymi błędami w czasie jazdy...

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

PS Oto, jak możemy Ci jeszcze pomóc:

  1. Kontakt z redakcją. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, ale masz dodatkowe pytania, koniecznie napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
  1. Kurs na prawo jazdy. Jeśli chcesz zrobić prawko, chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.