object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 500 118 300
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Poznaniu



Czy warto sugerować się rankingami i opiniami przy wyborze szkoły jazdy? OSK „Prawko” z Poznania wyjaśnia, jak szukać wiarygodnych recenzji

Liczą się tylko sprawdzone i wiarygodne opinie

Szef szkoły jazdy z Poznania otrzymał serię niepokojących SMS-ów. Nie było to po raz pierwszy, gdy takie wiadomości trafiły do właściciela ośrodka. Ich treść budziła u niego grozę, tym bardziej że uczciwie podchodził do swojej pracy.

W jednym z nich napisano: „Sprzedajemy komentarze na Google, Facebooku, GoWork i Oferteo. Wyprzedź swoją konkurencję! Chcesz kupić recenzje? Wyślij Tak, a oddzwonimy…”.

Kolejna wiadomość była jeszcze dobitniejsza: „Denerwują Cię złe opinie Twojej firmy w Google? Nie martw się! W mig je usuniemy…”.

Następna przebiła dwie poprzednie: „Chcesz się pozbyć konkurencji? Napiszemy negatywne komentarze o ich działalności”.

Szef OSK przeprowadził dochodzenie w Internecie, aby się przekonać, czy faktycznie można usuwać negatywne komentarze w Google oraz kupować cudze opinie, zarówno te negatywne, jak i pozytywne.

Co udało mu się ustalić? O tym za chwilę. Najpierw odpowiedzmy na kluczowe pytania związane z tym tematem.

1. Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania wyjaśnia, czy rankingi i opinie w Internecie są nadal wiarygodne

Wiele osób, decydując się na kurs w szkole jazdy, przeszukuje Internet w celu odnalezienia dobrego OSK. Dobrego, czyli takiego, który nie tylko przygotuje do egzaminu w WORD-zie, ale także nauczy bezpiecznej jazdy po polskich drogach.

W wielu przypadkach głównym kryterium wyboru OSK jest wysoka pozycja w rankingu, np. TOP 3, TOP 5, TOP 7, TOP 10 itp. Znalezienie się ośrodka na górze takiej listy często powoduje, że potencjalny kursant, niewiele się zastanawiając, wybiera właśnie ten OSK, który osiągnął najwyższą pozycję.

Niestety w dobie nowych technologii niejednokrotnie ulegamy złudzeniom, ponieważ wysoka pozycja TOP nie zawsze oznacza wysoką jakość szkolenia i zadowolenie klientów. Bardzo często jest wręcz przeciwnie. Z czego to wynika?

Otóż z tego, że bardzo wiele firm z różnych branż chciałoby znaleźć się na wysokiej pozycji TOP. Firmy te próbują rożnego rodzaju sztuczek służących osiągnięciu tego celu. I tak np. nakłaniają klientów do wystawienia pozytywnych opinii, często przekłamanych, oferując za nie jakieś bonusy.

Oczywiście nie uważamy, że prośba o wystawienie opinii w Internecie jest czymś złym. Po prostu nie zgadzamy się z tym, aby płacić komuś za wystawienie pozytywnej opinii, tym bardziej jeśli dana osoba ma ją wystawić wbrew swoim przekonaniom, co nie ma nic wspólnego z obiektywizmem i etyką.

Niestety nie jest to jedyny proceder związany z wystawianiem opinii. Biorąc pod uwagę powyższe, można odnieść wrażenie, że opinie w Internecie tak naprawdę są niewiele warte, ponieważ ciężko jest odnaleźć te, które wyszły prosto z serca.

Czy da się odnaleźć te, które są wiarygodne? O tym za chwilę…

2. Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania podpowiada, w jaki sposób odszukać w Internecie dobry OSK

Chcąc odszukać w Internecie dobry OSK, należy poznać jasną i ciemną stronę recenzji. Co mamy na myśli? Już wyjaśniamy…

Po pierwsze należy zapoznać się z pozytywnymi opiniami:

  • warto przeczytać wszystkie opinie pozytywne, chociażby tylko po to, aby sprawdzić, w jakim stylu zostały napisane. Jeśli dominuje różny styl pisarski, opinie są soczyste i pisane z serca (co widać, bo język jest dosadny i życiowy), można przypuszczać, że są pisane przez różne osoby, które wyraziły szczerą ocenę. Jeśli styl komentarzy jest natomiast bardzo podobny, sztywny i brzmiący jak telewizyjna reklama z lat dziewięćdziesiątych, to prawdopodobnie powstały one za sprawą tej samej osoby lub grupy wynajętych marketingowców;
  • można sprawdzić osoby piszące opinie, czy nie robią tego zawodowo, dając podobne komentarze w różnych miejscach. Jeżeli jest to możliwe, warto spróbować nawiązać kontakt z kilkoma osobami piszącymi recenzje;
  • warto sprawdzić, np. poprzez kontakt telefoniczny z OSK, czy osoby wymienione w opiniach faktycznie pracują w tym miejscu.

Po drugie warto też przeczytać opinie negatywne:

  • warto przeanalizować również opinie negatywne, ponieważ większość firm usługowych ma też klientów, którzy nie do końca byli zadowoleni ze świadczonych usług. Raczej żadna firma nie zapłaci za pisanie opinii negatywnych, a ponadto najczęściej skore do pisania opinii są osoby właśnie niezadowolone, ponieważ gdy wszystko było, jak należy, to często zapominają o recenzowaniu. No chyba że nieuczciwa konkurencja zleci pisanie bzdur, aby zdyskredytować konkurencję…;
  • należy przeanalizować opinie negatywne, a następnie zadać pytania ośrodkowi na temat tego, co zostało w nich poruszone. Niekiedy jest tak, że podjęty w opinii problem został dokładnie przeanalizowany, zdiagnozowany i wyeliminowany z firmy poprzez działania naprawcze, co wręcz świadczy pozytywnie o firmie.

Z tego jasno wynika, że opinie w Internecie mogą być bardzo pomocne w dokonaniu wyboru, ale jednocześnie mogą okazać się pułapką zastawioną przez nieuczciwych przedsiębiorców w celu osiągnięcia lepszych wyników w rankingach.

3. Szkoła jazdy „Prawko” wskazuje, gdzie znaleźć potwierdzenie pozytywnych opinii z Internetu

Jeśli trafimy na pozytywne opinie o szkole jazdy z Poznania, warto także sprawdzić, czy znajdują one potwierdzenie w rzeczywistości. Oto jak można to osiągnąć:

  • należy zapoznać się z ofertą poprzez stronę internetową OSK, sprawdzić profil w mediach społecznościowych i skontaktować się z OSK, np. poprzez napisanie e-maila. Z niektórymi firmami można także skontaktować się np. za pomocą komunikatorów;
  • warto zadzwonić do OSK i udać się do biura w celu oceny infrastruktury i merytorycznego przygotowania pracowników. Bardzo często pracownicy są najlepszym papierkiem lakmusowym na funkcjonowanie firmy;
  • powinno się także porozmawiać ze znajomymi i poszukać bezpośrednich opinii od osób, które odbyły szkolenie w danym ośrodku.

Czy faktycznie szkoła jazdy z Poznania może usunąć negatywne opinie Google?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, powróćmy do historii z pierwszego akapitu. Otóż szef OSK zbadał ten temat w Internecie i skontaktował się z firmami, które twierdziły, że są w stanie usunąć negatywne komentarze Google.

Potwierdziło się, że faktycznie istnieją firmy, które tworzą za pieniądze zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie. W zasadzie to nie było niespodzianką dla szefa. Bardziej interesowało go to, czy można usunąć opinie w tak poważnej instytucji, jaką jest Google.

Oto co udało się ustalić w kwestii usuwania negatywnych opinii:

  • nie zawsze jest możliwe usunięcie negatywnych opinii z Google. W niektórych przypadkach jest taka możliwość, kiedy istnieje poważne uzasadnienie. Należy wtedy zgłosić do Google negatywną opinię z prośbą o usunięcie, dokładnie określając, w jaki sposób narusza ona politykę Google;
  • gdy ilość negatywnych opinii rośnie, niektóre firmy decydują się na usunięcie profilu firmy w Google, dzięki czemu z automatu zostaną również usunięte negatywne komentarze;
  • inną skuteczną metodą usuwania negatywnych opinii jest kontakt z ich autorem i przekonanie go do usunięcia swojej recenzji. Czasem wystarczy prośba lub chęć porozumienia, aby nastąpiło to bez konieczności wkraczania na ścieżkę prawną.

Tak więc w świetle polityki Google oraz polskiego prawa nie istnieje możliwość usunięcia w Internecie negatywnych opinii bez ważnego, umocowanego w prawie powodu. Jeśli jakieś firmy twierdzą, że zawsze są w stanie to osiągnąć, to albo kłamią jak z nut, albo dopuszczają się czynów karalnych, narażając tym samym firmę na poważne konsekwencje ze strony Google.

Szef szkoły jazdy z Poznania machnął ręką na te praktyki. Zdecydowanie wolał zadbać o to, aby jakość kursu była na najwyższym poziomie, co przyczyniało się do tego, że liczba pozytywnych opinii jego OSK w Google nieustannie rosła, a negatywnych była bliska zera.

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

PS Oto, jak możemy Ci jeszcze pomóc:

  1. Kontakt z redakcjąJeśli spodobał Ci się ten artykuł, ale masz dodatkowe pytania, koniecznie napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
  1. Kurs na prawo jazdyJeśli chcesz zrobić prawko, chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.