object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 500 118 300
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Poznaniu



Jakie zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu na prawo jazdy czekają kursantów w najbliższej przyszłości? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania ujawnia 12 rewolucyjnych zapisów w dyrektywie unijnej

WORD Poznań

Po tym jak Marcin odbył kurs w szkole jazdy w Poznaniu i zdobył prawo jazdy, zaprosił Martę na randkę. Gdy przyjechał po dziewczynę, dwukrotnie ją zszokował „niespodziankami”, które ze sobą przywiózł…

Za pierwszym razem, gdy zaparkował pod jej domem i wyszedł jej naprzeciw. Gdy podeszli do auta, Marcin otworzył jej drzwi, i gdy dziewczyna wsiadła do środka podskoczyła z przerażenia…

Otóż okazało się, że na przedniej kanapie siedziała mama Marcina, która jakby nigdy nic przeglądała się w lusterku i poprawiała sobie fryzurę. Przywitała się z dziewczyną i wróciła do upiększania swych włosów. Zszokowana Marta zapytała: „Co tu się dzieje? Myślałam, że jedziemy do kina tylko we dwoje, a potem razem pójdziemy na pizzę”.

Chłopak chwycił ją za rękę i powiedział: „Słońce, mam dopiero 17 lat i siadając za kółkiem, muszę akceptować prawo, które mówi, że mogę jeździć, ale tylko w towarzystwie kierowcy, który posiada prawko przynajmniej 5 lat albo dłużej”.

Dziewczyna uspokoiła się, że jednak Marcin nie jest maminsynkiem, tylko odpowiedzialnym kierowcą. Ruszyli więc na randkę. Gdy dojechali na miejsce, na szczęście mama poszła na zakupy w centrum handlowym, a oni najpierw ruszyli do kina, a potem na pizzę.

Bawili się przednie, czas zleciał jak z bicza strzelił. Gdy w końcu cała trójka wylądowała w aucie, Marcin podzielił się kolejną rewelacją. Następna „niespodzianka” wywołała szok już nie tylko u Marty, ale także u jego mamy…

Jak brzmiała ta nowina oraz kiedy być może wydarzy się ta historia, o tym za chwilę. Najpierw wskażmy, jakie 12 rewelacji w kontekście szkolenia kierowców i ich egzaminowania szykuje nam biurokracja unijna.

1.   Dlaczego szykują się zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kursantów? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania ujawnia poufne informacje

W ostatnim czasie odnotowujemy coraz więcej zapytań dotyczących zmian w szkoleniu i egzaminowaniu kursantów, które mają nadejść w najbliższym czasie.

Wiele osób, pod wpływem przecieków medialnych, pyta o następujące kwestie:

  • czy będzie można zdawać egzamin na prawo jazdy w wieku 17 lat, a nie tak jak dotychczas po ukończeniu 18. roku życia?
  • czy rodzice będą mogli samodzielnie uczyć swoje dzieci z pominięciem kursu w szkole jazdy w Poznaniu?
  • czy zostaną wprowadzone badania psychologiczne dla kandydatów na kierowców kategorii B?
  • czy możemy się spodziewać dodatkowych i cyklicznych badań lekarskich i psychologicznych dla seniorów?

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że ma zostać powołany zespół doradczy przy Ministerstwie Infrastruktury, który opracuje zmiany w systemie szkolenia i egzaminowania kursantów. Ma to związek z nową dyrektywą unijną, której początki sięgają czasów poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego, kiedy to została ona przygotowana i uzgodniona.

Dyrektywa jest już po pierwszym czytaniu. Obecnie będzie przedmiotem ustaleń tzw. TRILOGU, czyli Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz uzgodnień międzypaństwowych. Dokument ten jest tylko zbiorem wytycznych, na podstawie których należy przygotować przepisy krajowe.

Teraz przejdźmy do konkretnych zapisów, które znalazły się w tej dyrektywie.

2.   Jakie zapisy znalazły się w dyrektywie unijnej? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania ujawnia 12 rewolucyjnych kwestii, które zmienią oblicze szkolenia i egzaminów na prawo jazdy

Wśród wielu zapisów, które znalazły się w nowej dyrektywie unijnej, na szczególną uwagę zasługują następujące:

  • szkolenie i egzaminowanie kandydatów na kierowców będzie się odbywać wyłącznie pojazdami z automatyczną skrzynią biegów, czyli samochodami bez pedału sprzęgła. W praktyce oznacza to likwidację kodu 78 w prawie jazdy, który nabywało się wtedy, gdy zdawało się egzamin w WORD-zie autem z automatyczną skrzynią biegów. Ten zapis powodował, że można było jeździć wyłącznie autami bez pedału sprzęgła. Po likwidacji tego kodu, robiąc prawko na automacie, kierowca będzie mógł jeździć także autami z pedałem sprzęgła (o ile będą one jeszcze w użyciu);
  • szkolenie ma obejmować wykorzystanie nowoczesnych technologii w pojazdach (czyli technologii związanych z systemami bezpieczeństwa) oraz promowanie zeroemisyjności;
  • prawo jazdy będzie można zdobyć w wieku 17 lat. W praktyce będzie to wyglądało następująco: przez pierwszy rok młody kierowca będzie się poruszał autem pod okiem doświadczonego kierowcy, posiadającego prawo jazdy przynajmniej od 5 lat. Tym samym jak najbardziej będzie dopuszczalna jazda z rodzicem, ale dopiero po ukończeniu kursu w szkole jazdy w Poznaniu;
  • będzie obowiązywał dwuletni okres próbny z ograniczeniami dla przyszłych kierowców, dotyczących np. maksymalnej prędkości, przewożenia pasażerów, wykonywania zawodu kierowcy, liczby maksymalnych punktów karnych i tym podobnych. Szczegółowe rozwiązania tych kwestii pozostawiono parlamentom poszczególnych państw;
  • zostanie poszerzony wachlarz badań dla przyszłych kierowców, np. o badania psychologiczne;
  • zaczną obowiązywać dodatkowe badania lekarskie i psychologiczne dla osób po 70. roku życia, np. co 2 lata;
  • prawo jazdy kategorii C i C+E będzie dostępne dla osób w wieku 17 lat. Podobnie jak w przypadku kategorii B, młodociani kierowcy będą mogli jeździć tylko z doświadczonym kierowcą w załodze dwuosobowej. Ten zapis stanowi odpowiedź na brak kierowców zawodowych w krajach UE;
  • pojawi się elektroniczne prawo jazdy, które będzie obowiązywać we wszystkich krajach wspólnoty;
  • punkty karne uzyskane w danym państwie będą obowiązywać we wszystkich krajach wspólnoty;
  • zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych również będą obowiązywać we wszystkich krajach UE;
  • wprowadzi się możliwość uzyskania jednego dokumentu prawa jazdy, niezależnie od kraju wydania;
  • docelowo likwidacji ulegną fizyczne prawa jazdy na rzecz dokumentów elektronicznych.

3.   Kiedy ta dyrektywa unijna wejdzie w życie? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania prognozuje, kiedy te zmiany zaczną obowiązywać w Polsce

W powszechnej opinii panuje przekonanie, że wejście w życie tych zmian to kwestia paru miesięcy. Jest to błędny pogląd, gdyż nawet jeżeli uchwalenie końcowej wersji dyrektywy nastąpiłoby jeszcze w tym roku (co jest jak najbardziej realne), to państwa członkowskie będą miały 3 lata na wprowadzenie przepisów do ustawodawstwa krajowego.

Oznacza to, że być może przepisy te będą obowiązywały dopiero od 2028 roku. Oczywiście w Polsce możemy takie rozwiązania wprowadzić wcześniej, np. od 1.01.2026 roku, ale w naszej ocenie jest to raczej mało prawdopodobne. Obiektywnie rzecz ujmując, biorąc pod uwagę lokalne uwarunkowania prawne i funkcjonowanie państwa, należałoby się spodziewać tych zmian nie wcześniej niż w okresie między 1.01.2027 a 1.01.2028 roku.

Jak brzmiała nowina, którą przekazał bliskim młodociany kierowca?

Wróćmy do historii Marcina. Był rok 2028. Chłopak w samochodzie podzielił się z bliskimi jego sercu kobietami pewną rewelacją, która wywołała wstrząs u Marty i prawie spowodowała zawał serca u jego mamy. Chłopak wyznał:

„Właśnie zacząłem kurs na kategorię C oraz C+E i mam dograną robotę w firmie transportowej. Rzucam więc szkołę i będę kursował na trasach Unii Europejskiej, a zarobioną forsę odłożę na budowę domu i ślub z Martą. O nic się nie martwcie, bo nie będę kursował sam, ale w załodze dwuosobowej u boku zawodowego kierowcy. Możecie spać spokojnie, bo kurs odbędę w szkole jazdy „Prawko” z Poznania, która świetnie przygotuje mnie do zawodu kierowcy”.

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

PS Oto, jak możemy Ci jeszcze pomóc:

  1. Kontakt z redakcją. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, ale masz dodatkowe pytania, koniecznie napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
  1. Kurs na prawo jazdy. Jeśli chcesz zrobić prawko, chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.