object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 500 118 300
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Poznaniu



Prawo jazdy B+E czy może kod B96? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania wyjaśnia, który wariant wybrać na przyczepę

Kat B+E - Fiat TALENTO z przyczepą dwuosiową

Zbliżał się czas wakacyjny, gdy Michał postanowił zrobić prawo jazdy na kod B96, aby móc wyjechać kempingiem na urlop z rodziną. Wpisał więc w wyszukiwarkę frazę „szkoła jazdy Poznań” i trafił na bloga, gdzie przeczytał artykuł, który zniechęcał do kodu B96.

Dotychczas Michał uważał, że wystarczy, iż wykupi dwie godziny w OSK, gdzie przećwiczy parkowanie tyłem z przyczepą, a potem uda się na egzamin, który — jako kierowca z wieloletnim stażem — zda za pierwszym podejściem. Tym samym zaoszczędzi czas i pieniądze robiąc kod B96, a nie kategorię B+E…

Skontaktował się więc z autorem artykułu, czyli szefem OSK, i udał się na spotkanie, żeby wyjaśnić tę kwestię. Czy po tej rozmowie Michał nadal chciał zrobić kod B96? A może zmienił zdanie i wybrał kategorię B+E?

O tym za chwilę… Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest lepsze: kategoria B+E czy kod B96?

1.  Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, kiedy nie wystarcza samo prawo jazdy kategorii B

W okresie wiosennym i letnim wiele osób decyduje się na prawo jazdy kategorii B+E lub kod B96. Wynika to z faktu, że w okresie wakacyjnym chcą one zmienić swój dotychczasowy sposób spędzania czasu na urlopie, wybierając przyczepę kempingową lub kampera zamiast hotelu.

Ta forma wypoczynku nieustannie cieszy się rosnącym zainteresowaniem, a jej gwałtowny wzrost nastąpił w okresie covidowym. Czy osoby te muszą robić dodatkowe uprawnienia, skoro mają kategorię B, która przecież umożliwia jazdę z przyczepą lekką?

Niestety odpowiedź brzmi: „Tak”. Otóż prawo jazdy kategorii B umożliwia ciągnięcie przyczepy lekkiej pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem autobusu i motocykla).

Trzeba podkreślić, że Dopuszczalna Masa Całkowita (DMC) nie jest tym samym co masa rzeczywista. Otóż DMC to masa własna gotowego do drogi pojazdu oraz masa jego możliwego obciążenia, a całkowita masa rzeczywista to masa pojazdu wraz z realną masą znajdujących się w nim osób i rzeczy. W dowodzie rejestracyjnym DMC figuruje w rubryce F2…

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że przyczepa kempingowa — pomimo swojej niewielkiej wagi w stosunku do rozmiarów — nie jest przyczepą lekką, a jej DMC przekracza 750 kg.

To samo dotyczy samochodów, których nowe modele „rosną”, często osiągając DMC powyżej 2 ton. Jeśli sprawdzimy DMC samochodu i przyczepy w dowodach rejestracyjnych i okaże się, że ich łączna wartość przekracza 3,5 tony, będzie to jednoznaczne z tym, że nie możemy takiego zestawu prowadzić jako posiadacze prawka kategorii B.

W takich sytuacjach z pomocą przychodzi prawo jazdy kategorii B+E lub kod B96. Jeżeli chodzi o zdobycie uprawnień, to zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku należy zdać egzamin praktyczny na placu manewrowym i w ruchu drogowym.

Różnica między tymi dwoma wariantami leży w tym, że egzamin na kod B96 można zdać bez ukończonego kursu w OSK, B+E trzeba natomiast zdawać po zaliczeniu szkolenia oraz zaliczeniu egzaminu wewnętrznego w Ośrodku Szkolenia Kierowców.

2.  Szkoła jazdy z Poznania wskazuje zalety kodu B96

Oto zalety kodu B96:

  • prawo jazdy z kodem B96 jest uznawane przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz przez te, które z Unią są związane umowami w sprawie wzajemnego uznawania prawa jazdy. Listę tych państw można znaleźć na stronach ONZ-etu i portalach rządowych, gdzie wymienione zostały wszystkie strony Konwencji wiedeńskiej w sprawie ruchu drogowego z 8 listopada 1968 r. Wśród nich znajdują się takie państwa, jak: Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Białoruś itd.;
  • nie potrzeba robić kursu w ośrodku, chociaż trudno wyobrazić sobie zdanie egzaminu bez zapoznania się z zasadami egzaminu w czasie szkolenia w Poznaniu;
  • nie trzeba robić dodatkowych badań lekarskich;
  • szybkość uzyskania tego wpisu w prawie jazdy, która wynika z faktu, że nie ma obowiązku prawnego odbycia kursu w ośrodku;
  • mniejszy koszt uzyskania uprawnień, ponieważ osoba robiąca kod płaci tylko za egzamin państwowy; kurs jest nieobowiązkowy, ale na pewno warto skorzystać z usług ośrodka i wykupić przynajmniej 2 godziny jazd przed egzaminem, aby zapoznać się z zasadami i kryterium oceny.

3.  Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, jakie są wady zrobienia kodu B96

Oto wady wyrobienia kodu B96:

  • po zrobieniu uprawnień można ciągnąć przyczepy cięższe, ale tylko wtedy, gdy DMC zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg;
  • robiąc ten kod, nie uzyskuje się uprawnień do prowadzenia ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych wraz z przyczepą lub przyczepami;
  • jeżeli nigdy wcześniej nie jeździło się z przyczepami, może się okazać, że będzie potrzeba wielu godzin dodatkowych jazd, co w istocie być może stanie się tak kosztowne jak wyrobienie kategorii B+E;
  • może okazać się, że przy wymianie samochodu lub przyczepy kod B96 będzie już niewystarczający, gdyż ich łączna DMC będzie wyższa niż 4250 kg, ponieważ zarówno nowsze pojazdy, jak i ich przyczepy mają coraz większą wielkość i wagę;
  • być może od czasu do czasu zaistnieje potrzeba przewiezienia innej przyczepy, a ograniczenia tonażowe skutecznie to uniemożliwią.

4.  Szkoła jazdy z Poznania ujawnia, jakie są zalety zrobienia prawa jazdy kategorii B+E

Oto zalety prawa jazdy kategorii B+E:

  • największą zaletą jest brak istotnych ograniczeń tonażowych, dlatego też w przypadku niektórych pojazdów maksymalna DMC zestawu będzie mogła wynosić 7000 kg, z podziałem na pojazd o DMC nie większej niż 3,5 tony i przyczepę o DMC wynoszącej również maksymalnie 3,5 tony;
  • uzyskuje się uprawnienia nie tylko na samochód z przyczepą, ale także na ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny wraz z przyczepą lub przyczepami;
  • szkolenie w OSK odbywa się w wymiarze minimum 15 godzin (plus egzamin wewnętrzny, który odbywa się po zakończeniu szkolenia; u nas jest to jedna godzina, czyli 16.), co daje o wiele większe szanse na zdanie egzaminu w WORD-zie za pierwszym podejściem, a tym samym uniknięcie dodatkowych kosztów w postaci np. dodatkowych egzaminów.

Co jest lepsze: kod B96 czy prawko B+E?

Wróćmy do historii Michała. Gdy przyszedł on na spotkanie do biura szkoły jazdy w Poznaniu, przywitał go jego szef i zaprosił na herbatę. Po uważnym wysłuchaniu Michała menedżer ośrodka powiedział:

„Doskonale Pana rozumiem, gdyż często mamy kursantów, którzy wykupują 2 godziny jazd przed egzaminem na B96, po czym okazuje się, że nie jest to wystarczająco dużo, aby nauczyć się cofać z przyczepą. Dla osób, które do tej pory nigdy nie cofały przyczepy lekkiej, nawet 15 godzin kursu B+E jest niewystarczające. Dlatego też koszt zrobienia egzaminu na B96 może być zbliżony do kosztu zrobienia kategorii B+E, co się często zdarza. Często zdarza się także to, że osoba robi kurs na kod B96, potem zdaje egzamin w WORD-zie, a po pierwszym sezonie stwierdza, że chce mieć większy samochód lub przyczepę, albo jedno i drugie, a wtedy pojawia się problem, bo łączna dopuszczalna masa całkowita tych pojazdów nie mieści się już w 4250 kg i trzeba zrobić kurs, a następnie zdać egzamin na kategorię B+E…”.

Michał podziękował za poświęcony czas i powrócił do domu, gdzie przespał się z tym, co usłyszał z ust szefa OSK, a następnie podjął słuszną decyzję: wybrał kurs na prawo jazdy kategorii B+E. Oprócz tego wykupił kilka dodatkowych godzin, tak aby pewniej poczuć się za kierownicą z przyczepą, a także lepiej opanować parkowanie tyłem. Następnie zdał egzamin za pierwszym podejściem.

Słowa szefa ośrodka okazały się prorocze. Otóż rok później Michał faktycznie zmienił auto na większe i kupił nowszą, a tym samym cięższą przyczepę, których DMC wynosiła więcej, niż przewidywał kod B96.

To tylko utwierdziło go w przekonaniu, że szkoła jazdy „Prawko” z Poznania pomogła mu dokonać właściwego wyboru i uniknąć kosztownego błędu przy wyborze rodzaju kwalifikacji na przyczepę…

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

PS Oto, jak możemy Ci jeszcze pomóc:

  1. Kontakt z redakcją. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, ale masz dodatkowe pytania, koniecznie napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
  1. Kurs na prawo jazdy. Jeśli chcesz zrobić prawko, chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.