object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 500 118 300
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Poznaniu



Jaką formę wykładów wybrać? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania wyjaśnia, co jest lepsze: wykłady tradycyjne, e-learning czy sesje live

Wykłady tradycyjne w OSK Prawko

Gdy Kamil postanowił zrobić kurs na kategorię B w szkole jazdy w Poznaniu, koniecznie chciał odbyć teorię w formie tradycyjnych wykładów. Jednak życie jak to życie — zweryfikowało jego zamiary, fundując mu nie lada niespodziankę…

Chłopakowi zależało na tym, aby zrobić prawo jazdy, gdyż dzięki temu znalazłby lepiej płatną pracę. Próbował łączyć naukę w szkole z pracą po godzinach, ale obecne zajęcie nie było zbyt intratne.

Stało się jasne, że jeśli wybierze formę wykładów tradycyjnych, będzie musiał zrezygnować z pracy zarobkowej. Niestety nie mógł sobie na to pozwolić przy obecnych wydatkach, jakie ponosił. Pomimo to chciał mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli zamierzał uczestniczyć w wykładach tradycyjnych i jednocześnie dalej pracować, tak jak pracował.

Czy Kamilowi udało się osiągnąć ten karkołomny cel, jaki przed sobą postawił? Zanim odpowiemy na to pytanie, ustalmy najpierw, czym się różnią wykłady tradycyjne od e-learningowych oraz wykładów live przez Internet, a także która z tych form jest obecnie najlepszym wyborem.

1. Szkoła jazdy z Poznania wskazuje, jakie są plusy i minusy wykładów tradycyjnych

Obecne wykłady na prawo jazdy można zrobić w sposób tradycyjny na kursie stacjonarnym w szkole jazdy w Poznaniu.

Oto, jakie są zalety tej formy nauki:

  • kontakt z wykładowcą face to face, który sprzyja efektywnej nauce;
  • większa mobilizacja do nauki za sprawą wymagań stawianych przez wykładowcę;
  • wspólna nauka z innymi kursantami, która podnosi na duchu;
  • zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi na bieżąco;
  • natychmiastowe wyjaśnienie zawiłych przepisów i skomplikowanych kwestii.

A to wady tej formy szkolenia:

  • sztywny harmonogram zajęć;
  • brak możliwości przełożenia zajęć na inny termin z powodu grupy wykładowej;
  • możliwy brak skupienia i aktywnego uczestnictwa w zajęciach z powodu zmęczenia po ciężkim dniu pracy czy nauki;
  • powierzchowne przekazanie wiedzy z powodu szerokiego zakresu materiału i ograniczeń czasowych.

2. Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, jakie są plusy i minusy e-learningu

W ośrodkach poświadczonych, czyli mających status tzw. super OSK, wykłady można odbyć w formie e-learningu.

Oto zalety tej formy kształcenia:

  • elastyczność wyboru czasu i miejsca — wykłady robi się, gdzie się chce i kiedy się chce;
  • efektywne wykorzystanie czasu: podróż do pracy, szkoły itp.;
  • możliwość wielokrotnego powtórzenia zakresu materiału, który sprawia trudność;
  • nielimitowany dostęp do testów online — można cały czas sprawdzać swoją wiedzę.

Najlepsze OSK oferują także w pakiecie e-learningowym możliwość nielimitowanych konsultacji z instruktorem, w czasie których można omówić wszelkie zawiłe zawiłości. Warto nadmienić, że programy e-learningowe są na rynku od 2013 roku, a ich znaczny rozkwit nastąpił w okresie covidowym, gdy była to praktycznie jedyna bezpieczna forma nauki na prawo jazdy. Od tego czasu nieustannie rośnie zainteresowanie tą formą wykładów.

Niestety jakość tych programów jest na różnym poziomie. Chociaż na rynku jest ich kilka, naszym zdaniem do najlepszych należą programy oferowane przez portale E-kierowca oraz Livona. Zapewniają one wiele przydatnych funkcji, takich jak różne wersje językowe czy możliwość instalacji aplikacji na telefon.

3. Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, czym się charakteryzują wykłady live przez Internet

Być może w czyjejś głowie zrodziło się pytanie: „A co, jeśli chciałbym mieć wykłady, które łączą plusy wykładów tradycyjnych z zaletami e-learningu? Czy jest to niemożliwe?”. Takim rozwiązaniem są właśnie wykłady live przez Internet, które narodziły się z potrzeby chwili w okresie covidowym.

Oto zalety tej formy szkolenia:

  • forma zdalna: nie trzeba dojeżdżać, brać wolnego, zwalniać się z zajęć czy z pracy itd.;
  • swoboda działania: można się uczyć z dowolnego miejsca, wystarczy tylko urządzenie z dostępem do Internetu;
  • nielimitowany dostęp: jeśli kursant spóźni się na wykład live albo danego dnia nie może w nim uczestniczyć, bez obaw — wykład zostanie zarejestrowany i udostępniony do wielokrotnego odtworzenia;
  • transparentność: kursant z wyprzedzeniem poznaje tematykę i terminy tych wykładów oraz nazwiska i kompetencje wykładowców;
  • możliwość powtórzeń: jeśli w czasie ważności dostępu kursant będzie chciał powtórzyć jakiś temat, to znajdzie go tam z łatwością;
  • aktywne uczestnictwo: te wykłady to interaktywne sesje, które pozwalają kursantowi na zadawanie pytań w czasie trwania zajęć za pośrednictwem moderatora obecnego w studio wraz z wykładowcą;
  • dostęp do unikalnej wiedzy: dzięki wiedzy prowadzącego, który jest ekspertem z danej dziedziny, kursant jest w stanie suche przepisy odnieść do konkretnej sytuacji na drodze;
  • mistrzowski trening: za sprawą ćwiczeń, czyli zadań domowych otrzymanych od wykładowcy, i samodzielnej pracy z materiałami, które otrzymuje się w pakiecie wraz z tymi wykładami, można pod okiem prowadzącego znacznie zgłębić tematykę;
  • pewność uzyskania odpowiedzi: wystarczy zameldować się na Discordzie na dedykowanym kanale, gdzie kursant może podyskutować z innymi uczestnikami kursu oraz instruktorami na tematy związane z wykładami, a co ważniejsze — uzyskać rzetelne i pewne odpowiedzi.

4. Szkoła jazdy z Poznania podpowiada, która forma wykładów jest najlepsza

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak sformułowane pytanie. Otóż zarówno tradycyjne wykłady, jak i te e-learningowe mają wady i zalety. Strzałem w dziesiątkę wydają się wykłady live przez Internet, które łączą w sobie zalety obu poprzednich form, z pominięciem ich minusów.

Wróćmy do historii Kamila. Chłopak trafił do OSK, który chociaż miał świetne opinie kursantów i jego znajomych, to od czasów covidowych nie prowadził wykładów tradycyjnych. Chłopak spotkał się z szefem tego ośrodka i podzielił się z nim swoimi obawami odnośnie do wykładów live przez Internet.

Krótka rozmowa i przytoczone argumenty przekonały chłopaka, że jeśli chce pogodzić naukę z pracą po godzinach, to jest skazany na tę nowatorską formę wykładów, jaką jest sesja live przez Internet. I tak też się stało: zwyciężył zdrowy rozsądek, Kamil odbył wykłady, nie rezygnując jednocześnie z pracy po godzinach.

OSK, gdzie uczestniczył w kursie, podjął współpracę z portalem E-kierowca w zakresie wykładów live połączonych ze stałym dostępem do kursu e-learningowego i testów do egzaminu. Bardzo pomocne okazało się dla Kamila to, że OSK oferował nielimitowane konsultacje z instruktorami nie tylko w czasie wykładów na żywo, ale także po ich zakończeniu.

Kamil ku swemu zaskoczeniu nawiązał wiele nowych znajomości, pomimo zdalnej formy wykładów, za pośrednictwem Discorda. W czasie tej zdalnej komunikacji poznał Zosię, którą wkrótce zaprosił na pizzę, aby wymienić się wrażeniami z kursu i nie tylko…

Młodzi kursanci doszli do porozumienia, że Zosia będzie brała udział w sesjach live, które odbywały się 5 dni w tygodniu o stałych porach, a Kamil odtworzy je w wolnym czasie. Potem spotkają się na pizzy, aby omówić przerobione tematy.

Największym zaskoczeniem dla Kamila było nie to, że zdał prawo jazdy za pierwszym podejściem. Wybrał przecież szkołę jazdy „Prawko” z Poznania, a nie pierwszy lepszy OSK.

Szokiem okazało się to, że wykłady live przez Internet mogą nie tylko świetnie przygotować do roli kierowcy, ale także pomóc w nawiązaniu wartościowych relacji z uczestnikami kursu, które przetrwają dużo dłużej niż tylko czas trwania szkolenia…

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

PS Oto, jak możemy Ci jeszcze pomóc:

  1. Kontakt z redakcją. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, ale masz dodatkowe pytania, koniecznie napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
  1. Kurs na prawo jazdy. Jeśli chcesz zrobić prawko, chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.