object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 501 598 423
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Poznaniu



Czy warto zdawać prawo jazdy kategorii B na automacie? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania wyjaśnia, co jest lepsze: manual czy automat

Mercedes klasy A automat

Gdy w 2008 roku zgłosiła się do naszej szkoły jazdy w Poznaniu dziewczyna chcąca zrobić prawo jazdy kategorii B, zadała jedno pytanie, które sprawiło, że niemal zapadliśmy się pod ziemię ze wstydu…

Skąd ta nasza konsternacja? Otóż stąd, że ta osoba jako pierwsza zapytała o możliwość zrobienia prawa jazdy samochodem z automatyczną skrzynią biegów, a my wtedy nie posiadaliśmy takiego na stanie.

Z nieukrywanym zdziwieniem zapytaliśmy, dlaczego jej na tym zależy, skoro nikt o to nie pyta. Warto nadmienić, że chociaż już wtedy była taka możliwość prawna, ośrodki raczej nie oferowały tego rodzaju usług.

Dziewczyna udzieliła interesującej odpowiedzi… Zanim ujawnimy jej treść, najpierw wyjaśnimy, co jest lepsze na kursie i egzaminie: manual czy automat.

1.  Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, czy warto zdawać prawo jazdy kategorii B na automat

Wiele osób, które przychodzą do naszej szkoły jazdy w Poznaniu z zamiarem zrobienia prawa jazdy kategorii B, stawia następujące pytanie:

„Czy warto wybrać opcję tradycyjną, czyli samochód z manualną skrzynią biegów, czy może lepiej zainwestować w kurs i egzamin na aucie z automatyczną skrzynią biegów?”.

Niestety odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać. Dostrzegamy tutaj dwie strony medalu…

Pierwsza to otaczająca nas rzeczywistość i trendy w motoryzacji. Jeszcze kilka lat temu większość samochodów, które poruszały się po naszych drogach, była wyposażona w manualne skrzynie biegów.

Ten stan rzeczy dotyczył zarówno samochodów osobowych, jak i dostawczych, ciężarowych czy autobusów. Tymczasem od kilku lat obserwujemy bardzo duży wzrost popularności samochodów z automatyczną skrzynią biegów.

Nasza sytuacja jest zgoła inna niż ta w USA. Otóż w Stanach Zjednoczonych automaty od dawna cieszyły się tak wielką popularnością, że obecnie większość tamtejszych kierowców nie potrafi poruszać się autami z manualną skrzynią biegów.

Czy wobec powyższego warto zdawać prawko na automacie? Chociaż wydaje się, że jak najbardziej ma to sens, to jest jeszcze druga strona medalu, o której opowiemy za chwilę.

2.  Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, dlaczego obawialiśmy się samochodów na automacie

Jeżeli automat to takie fajne rozwiązanie, to dlaczego — pomimo ogromnej popularności w Stanach Zjednoczonych — do niedawna nie cieszył się on tak dużą popularnością w Europie?

Odpowiedzią na to pytanie jest wspomniana druga strona medalu, która kryje w sobie kilka czynników:

  • wiele osób obawiało się kosztownych napraw skrzyń automatycznych;
  • wielu mechaników bało się naprawiać automatyczne skrzynie biegów z powodu braku doświadczenia w tej materii;
  • wielu producentów samochodów nie oferowało niektórych modeli aut z automatyczną skrzynią biegów;
  • za samochody z automatem trzeba było słono płacić;
  • trzeba było liczyć się z trudnościami w czasie odsprzedaży takiego samochodu;
  • dawniej auta z automatyczną skrzynią biegów spalały o około 20% więcej paliwa niż te, które miały skrzynię manualną. Z uwagi na fakt, że paliwa w Europie były dość drogie w porównaniu z USA, automaty nie cieszyły się taką popularnością, a jeżeli już, to przeważnie wyposażano w nie samochody klasy premium.

3.  Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, czy nadal należy się obawiać samochodów z automatyczną skrzynią biegów

Odpowiedź brzmi: nie. Otóż konstrukcje skrzyń biegów bardzo się zmieniły w ostatnich latach na korzyść automatów.

Okazuje się, że obecnie, jeśli np. porównamy z punktu widzenia spalania samochód z manualną skrzynią biegów z takim samym modelem na automacie, to ten ostatni będzie bardziej ekonomiczny.

Do tego dochodzi łatwość prowadzenia tego typu pojazdu, czyli brak sprzęgła i dźwigni zmiany biegów, a także brak problemów ze zgaśnięciem auta podczas ruszania lub ruszania na wzniesieniu.

Ponadto koszt ewentualnych napraw tego typu konstrukcji jest niewiele wyższy od skrzyń manualnych, a liczba warsztatów specjalizujących się w tego typu naprawach cały czas rośnie.

Oprócz tego, biorąc pod uwagę dane statystyczne, obecnie niespełna 30% nabywców nowych samochodów osobowych decyduje się na zakup pojazdu z manualną skrzynią biegów.

Doszło już do tego, że niektóre marki samochodów, takie jak np. Mercedes czy Lexus, nie oferują nowych samochodów osobowych z manualną skrzynią biegów.

Jakby tego było mało, wszystkie pojazdy hybrydowe, wodorowe oraz elektryczne są dostępne w sprzedaży tylko z automatyczną skrzynią biegów.

W przypadku samochodów ciężarowych czy też autobusów jest podobnie i większość marek nie oferuje już pojazdów z manualem, chyba że za dopłatą.

Statystyki jasno pokazują, że za co najwyżej kilkanaście lat samochody z manualną skrzynią biegów wymrą, podobnie jak niegdyś dinozaury czy obecnie auta bez klimatyzacji.

4.  Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, czy mając prawo jazdy kategorii B na automacie, można jeździć manualem

Jest jeszcze jedna kwestia związana ze wspomnianą drugą stroną medalu, której wcześniej nie poruszyliśmy. Otóż dotyczy ona odpowiedzi na powyższe pytanie…

Obecnie, jeżeli ktoś zda egzamin na prawo jazdy na automacie, w dokumencie będzie miał wbity kod 78 i będzie mógł prowadzić tylko auta wyposażone w automatyczną skrzynię biegów.

W przypadku kategorii wyższych, takich jak: B+E, C, C+E, D czy D+E, osoby robiące prawo jazdy tych kategorii na automacie, ale mające kategorię B bez ograniczeń mogą prowadzić zarówno auta z automatem, jak i z manualem.

Dlatego też w przypadku wyższych kategorii prawa jazdy zachęcamy wszystkich do robienia prawka na automacie, ponieważ w tych kategoriach pojazdy w większości mają już tylko automatyczną skrzynię biegów.

W przypadku kategorii B sytuacja jest bardziej złożona i przed podjęciem decyzji: „Manual czy automat?” należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy po skończeniu kursu planuję zakup samochodu?

Jeżeli planuje się zakup samochodu po skończeniu kursu, to oczywiście można zdecydować, czy kupi się auto z manualną skrzynią biegów, czy też z automatyczną.

  • Czy planuję zakup nowego samochodu, a może zadowolę się używanym?

Jeżeli planuje się kupić samochód nowy, to można wybrać auto z automatem lub manualem, jeżeli natomiast planuje się zakup samochodu używanego, to może się trafić np. fajne auto w dobrej cenie ze sprawdzonego źródła, od rodziny czy przyjaciół, które będzie z akceptowalnym przebiegiem, ale z manualną skrzynią biegów, co może okazać się problematyczne.

  • Czy na 100% planuję zakup nowego samochodu?

Jeżeli planuje się zakup nowego samochodu, to zdecydowanie polecamy auta w automacie, ponieważ biorąc pod uwagę obecny trend, popularność tego rodzaju samochodów będzie nieustannie rosnąć.

  • Czy będę wykorzystywać prawo jazdy tylko do celów prywatnych, czy także w pracy?

Jeżeli prawo jazdy ma być narzędziem pracy, to zdecydowanie lepiej zdobyć prawko bez ograniczeń, ponieważ nie wiadomo, jakimi samochodami będzie dysponowała firma.

  • Czy będę okazjonalnie poruszać się innymi pojazdami, np. rodziny lub przyjaciół?

Jeżeli przewiduje się okazjonalne poruszanie innymi pojazdami, np. rodziny lub przyjaciół, a dysponują oni także samochodami na manualu, to oczywiście wybór prawka bez ograniczeń będzie lepszym wyborem. Jeśli natomiast wszyscy już poruszają się automatami i wspominają manuale tylko jako pojazdy z epoki jaskiniowców, to nie ma takiej potrzeby i spokojnie można wybrać prawko na automacie.

5.  Szkoła jazdy z Poznania wyjaśnia, czy mając prawo jazdy z kodem 78, trzeba dodatkowo zrobić prawko na manualu

Bardzo dobra wiadomość jest taka, że te osoby zdają tylko egzamin praktyczny, bez konieczności odbycia kursu na manualnej skrzyni biegów. Po zadaniu takiego egzaminu po prostu wymieniają stare prawo jazdy na nowe prawko, tym razem bez ograniczenia w postaci kodu 78…

Czy warto robić kategorię B na automacie?

Teraz wróćmy do historii dziewczyny z pierwszego akapitu. Dlaczego tak bardzo zależało jej na tym, aby odbyć kurs na automacie?

Otóż okazało się, że duża część jej rodziny mieszka w USA, a jej rodzice wcześniej także mieszkali w Stanach Zjednoczonych, dlatego też większość samochodów, które użytkują, sprowadzali zza oceanu.

Wszystkie auta jej rodziny były wyposażone w automatyczną skrzynię biegów i nikt z jej członków nie używał samochodów w manualu. Pomimo tego zaoferowaliśmy jej kurs na manualu, co uznaliśmy za rozsądniejsze z uwagi na drugą stronę medalu, o której wcześniej wspomnieliśmy.

Czy dziewczyna posłuchała naszej rady? Jak najbardziej! Czy była z tego wyboru zadowolona? Oczywiście, że tak! Kursantka poszła za głosem rozsądku i zrobiła prawo jazdy manualem, dzięki czemu uniknęła nieszczęsnego kodu 78.

Ale to jeszcze nie koniec tej historii…

Wkład tej kursantki w rozwój naszej szkoły jazdy był znacznie większy, niż mogła przypuszczać. Otóż stała się dla nas inspiracją do tego, aby wprowadzić do naszego OSK w Poznaniu samochód z automatyczną skrzynią biegów i dodać do naszej oferty tego rodzaju kursy. W ten oto sposób zaczęliśmy przygotowywać kursantów do czerpania pełnymi garściami z dobrodziejstw, które niesie ze sobą złota era motoryzacji…

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

PS Oto, jak możemy Ci jeszcze pomóc:

  1. Kontakt z redakcją. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, ale masz dodatkowe pytania, koniecznie napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
  1. Kurs na prawo jazdy. Jeśli chcesz zrobić prawko, chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.