object983025321
object518233247
Kontakt :
Tel.+48 501 598 423
e-mail: info@prawko.com

Ośrodek Szkolenia Kierowców w Poznaniu



Czy szkolenie z wykorzystaniem samochodów elektrycznych ma sens? Szkoła jazdy „Prawko” z Poznania wyjaśnia, czy warto robić kurs na pojazdach zeroemisyjnych

Kod 78 - Mercedes klasy A hybryd, automat

Gdy Alicja postanowiła zrobić prawko, weszła na bloga szkoły jazdy, gdzie znalazła bardzo interesujące informacje. Z wypiekami na twarzy przeczytała, jakie korzyści zyska, gdy zrobi kurs na aucie hybrydowym plug in.

Otóż okazało się, że jeśli zdecyduje się na kurs hybrydą typu plug in, przekona się, jak się jeździ samochodem elektrycznym, hybrydowym i spalinowym, ponieważ hybryda plug in spełnia wszystkie te kryteria. Jeżeli w przyszłości zakupi auto elektryczne, o czym marzy, będzie mogła parkować za darmo w samym centrum Poznania, ale także zyska możliwość jazdy buspasem, a tym samym ominie korki w drodze do pracy i z powrotem.

Było jej to na rękę, gdyż niedawno rozpoczęła pracę w centrum. Postanowiła więc zrobić kurs na tego rodzaju samochodzie elektrycznym oraz na nim zdać egzamin w WORD-zie. Czy dokonała słusznego wyboru?

1.  Czy można zrobić kurs w szkole jazdy i zdać prawko w Poznaniu na samochodzie elektrycznym?

Jak najbardziej można zrobić kurs i zdać prawo jazdy kategorii B na samochodzie częściowo elektrycznym. Jest tu jednak jedno poważne „ale”…

Otóż auta elektryczne są pojazdami wyposażonymi wyłącznie w automatyczną skrzynię biegów. Oznacza to, że nie mają pedału sprzęgła oraz ręcznego drążka zmiany biegów.

Ten fakt rodzi pewne konsekwencje. Jeśli ktoś zrobi kurs i zda egzamin na tym pojeździe, automatycznie w prawie jazdy otrzyma kod 78, który mówi o tym, że kierowca może prowadzić wyłącznie auta z automatyczną skrzynią biegów, czyli te bez pedału sprzęgła.

Co prawda nie muszą to być elektryki, gdyż kod 78 obejmuje również auta spalinowe i hybrydowe na automacie. Niemniej jednak jest to pewne utrudnienie i niesprawiedliwość, gdyż kierowca, który zrobi prawo jazdy na aucie z ręczną skrzynią biegów, będzie mógł prowadzić również automaty…

Miejmy nadzieję, że przepis ten zostanie zmieniony za sprawą unijnej dyrektywy, która jest już po pierwszym czytaniu. Jeśli się ona uprawomocni, wszelkie ograniczenia zostaną zniesione.

2.  Jak wielu kursantów robi prawo jazdy na automacie?

Obecnie nie więcej niż 20 procent kursantów. Dlaczego się na to decydują, skoro obowiązują ograniczenia w postaci kodu 78? Pewnie ze względu na przywileje i oszczędność, które stają się udziałem właścicieli np. elektryków.

Zacznijmy od przywilejów:

  • możliwość jazdy buspasem;
  • zwolnienie z opłat w strefach płatnego parkowania;
  • specjalne miejsca parkingowe;
  • możliwość wjazdu do strefy czystego transportu.

Teraz przejdźmy do oszczędności:

  • wystarczy zamontować panele fotowoltaiczne w swoim domu, aby nie tylko zmniejszyć koszty energii elektrycznej, ale także zyskać możliwość darmowego ładowania swojego elektryka;
  • elektryk pozwala uniknąć wielu kosztów, jakie ponoszą właściciele aut spalinowych, takich chociażby jak wymiana oleju silnikowego.

3.  Czy wprowadzenie aut elektrycznych do szkół jazdy w Poznaniu ma obecnie sens?

Tak, ale pod warunkiem, że szkoła jazdy oferuje kurs na automatach. Wówczas wprowadzenie elektryka lub hybrydy przyniesie wiele korzyści dla kursanta w czasie egzaminu w WORD-zie w Poznaniu.

Kursant może być pewny, że elektryk nie zgaśnie na wzniesieniu, nawet się na nim nie cofnie, ponieważ ten samochód nie ma ręcznego zwolnienia hamulca, ale automatyczne, uwalniane w czasie ruszania.

Oprócz tego auto elektryczne nie zgaśnie w czasie jazdy w ruchu ulicznym, a jeśli kursant wylosuje na egzaminie sprawdzenie oleju silnikowego, to nie będzie musiał tego robić, gdyż w myśl przepisów elementy techniczne trzeba sprawdzić, jeśli występują one w samochodzie.

Może się okazać, że jedynym elementem będzie sprawdzenie poziomu płynu do spryskiwaczy, bo po otwarciu maski tylko ten zbiornik będzie widoczny, więc kursant raczej nie może się tu pomylić. Brak sprzęgła i drążka zmiany biegów to kolejne ułatwienia, jakie przyniesie jazda elektrykiem w czasie egzaminu.

4.  Dlaczego większość szkół jazdy w Poznaniu oferujących kurs na automatach używa pojazdów spalinowych, a nie elektryków?

Oto cztery główne powody, dlaczego tak się dzieje:

  • Cena elektryków. Wiele szkół jazdy z Poznania kupuje używane auta, biorąc więc pod uwagę stosunek ceny nowych do używanych, obecnie — z punktu widzenia ekonomii — jest to nieopłacalne.
  • Zasięg elektryków. Posłużymy się przykładem naszego OSK. Zasięg takiego auta musiałby wynosić przynajmniej 400 km, aby móc cały dzień swobodnie się nim posługiwać w czasie kursu na kategorię B. Sprawa bardziej się komplikuje wtedy, gdy auto jest wykorzystywane na dwie zmiany: zasięg wzrasta wówczas do około 600 km.
  • Problem z infrastrukturą. Chodzi o kwestię ładowania tych aut. Powinno się to czynić każdej nocy. Jeśli ktoś posiada w miejscu garażowania fotowoltaikę, to nie ma problemu. W przeciwnym razie jest się o co martwić…
  • Utrata wartości. Niestety auta te bardzo tracą na wartości, a ich naprawy są kosztowne. Może się okazać, że nie da się odsprzedać kilkuletniego elektryka.
  • Uszkodzenia mechaniczne, podwozia, gdzie znajdują się ogniwa baterii. W przypadku tego typu uszkodzeń naprawy potrafią być horrendalnie drogie i często — z punktu widzenia ekonomicznego — nieopłacalne. Biorąc pod uwagę fakt, że zdarza się, iż instruktor za późno zareaguje, a auto zbyt szybo wjedzie na próg zwalniający lub krawężnik, to ryzyko tego rodzaju uszkodzenia jest bardzo duże.

5.  Jakie są plusy szkolenia kursantów pojazdami elektrycznymi?

         Oto trzy główne zalety:

  • Brak spalin. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w czasie szkolenia przemieszczamy się po placu manewrowym i drogach miejskich, dołożymy tym samym cegiełkę do troski o czyste powietrze, bez smogu.
  • Propagowanie ekologii. Pomimo chwilowej zadyszki w sprzedaży elektryków, już od lat widzimy wzrost zainteresowania tymi autami. Używając ich, bierzemy udział w propagowaniu ekologii. Musimy jednak uczciwie przyznać, że elektryki nie są najbardziej ekologicznymi autami, a ich proces produkcyjny dostarcza więcej dwutlenku węgla nawet niż diesle.
  • Nowoczesne technologie. Nierzadko elektryki są wyposażone w najnowsze technologie poprawiające bezpieczeństwo na drodze i sprawiające, że jazda nimi to czysta przyjemność. Tak więc nauka nimi pozwala opanować wiele elementów, które w przyszłości staną się normą we wszystkich samochodach. Oprócz tego nieustannie zmuszają do myślenia o tym, jak zaoszczędzić energię oraz jak sobie radzić z zasięgiem auta.

6.  Czy wobec tego w najbliższym czasie możemy się spodziewać większej liczby aut na prąd w szkołach jazdy w Poznaniu?

W najbliższym czasie raczej nie, ponieważ do tego potrzebne są zarówno zmiany ustawowe, jak i wybór tych aut przez WORD-y. Oprócz tego wielkim problemem jest brak wystarczającej infrastruktury do ładowania tych pojazdów.

Szkoły jazdy posiadają place manewrowe, na których oprócz przeprowadzania ćwiczeń parkują również swoje samochody. Nie dość, że place te wynajmują, to jeszcze nie mają one wspomnianej infrastruktury dla elektryków.

Obecnie wielkim problemem w Poznaniu jest znalezienie odpowiedniego terenu, który nadaje się do szkolenia kursantów. Z kolei znalezienie takiego obiektu, który dodatkowo ma rozbudowaną sieć energetyczną, po prostu graniczy z cudem.

7.  Czy można znaleźć inne rozwiązanie tego problemu?

Obecnie najbardziej korzystnym rozwiązaniem wydaje się wprowadzenie do szkolenia samochodów hybrydowych, najlepiej plug in.

Za ich sprawą można uczyć kursanta jazdy z wykorzystaniem zarówno silnika spalinowego, jak i elektrycznego.

Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłby samochód elektryczny zasilany energią z OZE. Na taką zmianę przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać kilka bądź kilkanaście lat…

Czy warto robić kurs na elektrykach?

Wróćmy do historii Alicji. Dziewczyna planowała kupno samochodu elektrycznego, gdyż miał on jej ułatwić dojazd do pracy i pozwolić zaoszczędzić na opłatach parkingowych. Oprócz tego posiadała dom zasilany OZE, gdzie będzie mogła za darmo ładować swego elektryka.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności wybrała szkołę jazdy „Prawko”, dzięki której mogła spróbować swoich sił w aucie hybrydowym plug in, a co za tym idzie — przetestować jazdę samochodem spalinowym, elektrycznym i klasyczną hybrydą. Po rozmowie z szefem tego OSK Alicja zdecydowała się na szkolenie mieszane na mercedesie klasy A, manualnym benzyniaku, oraz na mercedesie klasy A hybrydowym plug in.

Dziewczyna zdała egzamin w WORD-zie na tym samym mercedesie na manualu, na którym robiła kurs, i nie tylko zyskała prawko bez kodu 78, ale także świetnie przygotowała się do jazdy zarówno na manualu, jak i na wymarzonym elektryku na automacie.

Autor: Cezary Drozdowski  
Redaktor: Maciej Bukowski

PS Oto, jak możemy Ci jeszcze pomóc:

  1. Kontakt z redakcją. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, ale masz dodatkowe pytania, koniecznie napisz do nas. Jesteśmy otwarci na Twoje sugestie. Jest szansa, że wykorzystamy je na naszym blogu w formie kolejnego artykułu, w którym odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące kursu na prawo jazdy.
  1. Kurs na prawo jazdy. Jeśli chcesz zrobić prawko, chętnie Ci w tym pomożemy. Wspaniali instruktorzy sprawią, że nauka jazdy będzie przyjemnością, a egzamin stanie się formalnością. Świadczą o tym setki zadowolonych kierowców, których przeszkoliliśmy w ciągu minionych 20 lat.